Lai pietūkušas potītes nesagandē ceļojumu
Liene Lote Čemme
Garajos pārlidojumos vai vairāku dienu autobusa pārbraucienos, iespējams, gadījies, ka pietūkst potītes vai pat kājas. Kādēļ tas tā notiek un kā ceļotājam sagatavoties tāliem un ilgstošiem ceļojumiem. Jautājām mediķiem, kuri skaidro, ko darīt un kā labāk sagatavoties šādiem braucieniem. Izrādās, ka noderēs gan kompresijas zeķes, gan ērti apavi un noteikti sava ģimenes ārsta padoms.
Ģimenes ārste Anita Liepa teic, ka kāju pietūkšanu var izraisīt dažādas hroniskas saslimšanas, piemēram, sirds patoloģijas, nieru slimības, saslimšanas mazajā iegurnī, mugurkaula patoloģijas, kuras dod venozās cirkulācijas traucējumus kājās, arī vēnu problēmas, tādēļ pirms nogurdinoša un ilgstoša ceļojuma vienmēr ir vērts konsultēties ar savu ģimenes ārstu. Iespējams, pie vainas ir arī uzturs un šķirduma (ne)lietošana, jo mūsu ikdienas ritms un kustība ir citādāka.
Daktere iesaka šādos ceļojumos līdzi paņemt nepieciešamos medikamentus. Vēlams, lai būtu ērts apģērbs un brīvi apavi, lai kājās un iegurnī netiek traucēta cirkulācija. “Zinu, ka kādreiz autobusa braucienos cilvēki apmaksā divas sēdvietas, lai ērti varētu novietot un pacelt uz augšu kājas, kas viņiem būtiski,” norāda A. Liepa.
Ģimenes ārste Sanita Olševska skaidro, ja plānojam ceļojumu, kura laikā būs ilgstoši jāsēž, lai pasargātu kāju vēnas, ir pastiprināti jālieto šķidrums. Brauciena laikā autobusā, ja vien iespējams - novietot kājas augstākā stāvoklī, ik pa brīdim izkustināt pēdas, pieturu pauzēs pastaigāties, pacelties uz pirkstgaliem vairākas reizes, tādejādi nodarbinot ikru muskuli.
“Garajos vairāku dienu autobusu braucienos svarīgi atpūtināt kājas, atguļoties un tās paceļot! Noteikti vajag iegādāties un lietot kompresijas zeķes, ja šāda problēma jau iepriekš bijusi. Ja ceļotājam ir kāda hroniska saslimšana, tad noteikti par kāju tūkšanu jāparunā ar savu ģimenes ārstu. Nepieciešamo medikamentu lietošanu rekomendēs ārsts,” saka S. Olševska, norādot, jo gados vecāks cilvēks, jo, iespējams, problēma lielāka.
Bērni mācās ceļot ar "Travel Biiz"
Noslēdzas šī gada bērnu ceļojums “Bērni, braucam uz Disnejlendu!”, kuru pērn kā galamērķi izvēlējās paši bērni!
Tiekamies citos bērnu ceļojumos!
Ja kavējas lidmašīnas reiss vairāk par 3 stundām
Iespējams arī tev, esot jau lidostā, ir nācies saņemt šādu ziņu: “Vēlamies informēt, ka reisa XXX Milāna (Malpensa) - Rīga izlidošana kavēsies. Plānojam izlidot… “ Ak, nē… un viss ir slikti!
Par godīgu tūrismu
Kad ar “Travel Biiz” kolēģiem laiku pa laikam runājam par ikdienas izaicinājumiem un kopējām nozares problēmām, piemēram, pelēko tūrisma sektoru, kas plaukst un zeļ Facebook vai Instagram dažādos kontos, ir kolēģi, kas saka: “Liene, nu, kāpēc tu par to cepies? Tev būs slikta karma!”
Kā pasūtīt kafiju Itālijā?
Liene Lote Čemme
Tūristu grupu vadītāja darbs
Jāteic, ka šis darbs ir patiešām sarezģīts, jo no viena cilvēka paģēr ļoti daudz. Grupas vadītājs savai grupai, cilvēkiem, ceļotājiem kļūst par uzticības personu, līderi, atbalstu, tulku, psihologu, konsultantu, vēsturnieku un lietu pārzinātāju un nereti pat par mammu, kura rūpējas par visiem saviem cālīšiem. Ja vajag, atdos savu segu vai spilvenu. Ja vajag, pabaros citus, bet pati paliks tukšu vēderu.
Kad sākas problēmas un tādas visai bieži gadās, jo dzīve, laikapstākļi, notikumi ceļojumos ir neparedzami, tikai tad sākas TGV īstākais darbs.
Es teiktu, ka TGV ir ļoti svarīgi gatavoties savam braucienam, jāmacās komunicēt arī ar sarežģītiem klientiem, jāprot neapjukt un risināt visdažādākās problēmas, kā arī noteikti jābūt augstai stresa noturībai. Grupas vadītājam ir jāmīl cilvēki.
Ikdienā sadarbojamies ar Vidzemes Augstskolu un ņemam praksē jauniešus, kuri izmēģina šo profesiju. Redzam, ka ne visiem tā der. Redzam, ka šī prakse studentiem ir ļoti nepieciešama. Redzam, ka tūrisma nozarei pietrūkst profesionālu tūristu grupu vadītāju.
Ceļojums ramadāna laikā
Pēc saules rieta no mošeju torņiem atskan signāls un vietējie cilvēki var ieturēt maltīti. Vietējie steidz vai nu to baudīt pie saimes galda vai ārpus mājas - kopīgās ēdnīcās. Pirmā tiek apēsta datele. Salda un mutē kūstoša. Nekad datele manā pasaulē nebija garšojusi tik īpaši.
Kā ceļo "Travel Biiz"
Nāk pavasaris, vasara un jūtam, ka cilvēki plāno savus šī gada ceļojumus. Ik dienas saņemam zvanus, epasta vēstules, kurās cilvēki lūdz konkrētos datumos piemeklēt viesnīcu Ēģiptē. Jautā pēc galamērķiem, ar kuriem mēs nestrādājam. Prasa, vai tikai ar gados jauniem cilvēkiem ceļojam un pa kalnu takām lecam. Tā, nu, esam apkopjuši īso variantu tam, kas esam un kā ceļojam.
Otrkārt, “Travel Biiz” pēc klientu vēlmēm nepiemeklē viesnīcas, aviobiļetes vai atpūtas tūres. Mēs piedāvājam to, ko paši esam radījuši un konkrētajos datumos, kad to esam plānojuši. Tev jāiet mūsu mājas lapā un jāskatās konkrēto ceļojumu katalogs, kurā nu jau ir vairāk nekā 30 dažādas valstis un ap 40 dažādām ceļojuma programmām Eiropā, Āzijā un Ziemeļamerikā.
Ceturtkārt, “Travel Biiz” nepievelk nīgros un dusmīgos. Ar mums ceļo patiešām labākā ceļotāju daļa. Nekad mūžā nav nācies piedzīvot strīdus vai kašķus, ceļojot grupās. Lielākoties cilvēki sadraudzējas ar paliekošiem kontaktiem nākotnei. Tas mums savukārt pierāda, ka cilvēki izbauda kopīgu ceļošanu. Jā, un mums nav noteikts vecums, kad drīkst vai nedrīkst ar mums ceļot.
Vēl mēs ekskursijas jums vadām latviešu valodā. Mūsu tūristu grupu vadītāji runā angļu, vācu, itāliešu, spāņu, ķīniešu, gruzīnu valodās. Viņi pārtulkos visu, kas nepieciešams!
Ceļot uz Islandi. Vai tas ir droši?
Pēdējā pusgada laikā arvien biežāk Latvijas mediju telpu sasniedz aizvien vairāk ziņu par seismiskām aktivitātēm Islandē - gan zemestrīcēm, gan vulkāna izvirdumiem. Gribot negribot rodas jautājums, vai viss ir tik briesmīgi un baismīgi, cik ziņo un no ceļojuma jāizvairās? Nebūt ne!
Pērn tika evakuēta pilsēta Grindavika, zem kuras sāka plūst lavas straume, draudot izplūst virzemē. Pāris mēnešus pēc cilvēku evakuācijas, lava tiešām izplūda virszemē, jau kontrolētā un drošā vidē- tur neatradās neviens cilvēks, ap potenciālo lavas izplūdes zonu tika izveidoti vaļņi, kas lavu ierobežos.
- Aicinām apskatīt mūsu ceļojuma programmu šeit, mēs dodamies uz Islandi 12.-17. jūlijā: https://www.travelbiiz.com/.../12-17072024-piedzivot.../
- Iesakām lasīt vietējos Islandes medijus, lai sekotu reālājai situācijai un sajūtai valstī.
- Iesakām arī apskatīt Instagram profilus par vietējo dzīvi Islandē: @asasteinars, @ingib.thor un latvieti @rihardspilva !
Bērnu vasaras ceļojumi
Jau daudzus gadus "Travel Biiz“ tūristu grupu vadītāja Liene Lote kopā ar bērniem no visas Latvijas dodas ceļojumā ārpus Latvijas. Tie ir ceļojuma maršruti, kas veidoti speciāli bērniem, domājot gan par interesantām un bērniem piemērotām aktivitātēm, gan iespēju komunicēt, iepazīties un mācīties ceļot bez vecākiem.
Saruna ar "Travel Biiz" tūristu grupu vadītāju Lieni Loti, kura kopā ar saviem kolēģiem dodas ar bērniem šajos ceļojumos.
“Vai tiešām Travel Biiz” piedāvā arī bērnu ekskursijas ārvalstīs?
- Jā, jau daudzus gadus vasarā kopā ar bērniem dodamies Eiropas ceļojumos. Sākotnēji daļai bērnu līdzi devās kāds no vecākiem vei vecvecākiem, bet pēdējos gados bērni galvenokārt dodas vieni vai, pareizāk sakot, ar vecāko brāli, māsu, labāko draugu vai klasesbiedru. Bet, jā, ceļo, bez vecākiem.
Kā radās šī ideja?
- Patiesībā ļoti sen atpakaļ. “Travel Biiz” sākuma gados, mums bija vasaras bērnu ekskursijas pa Latviju. Braucām ar bērniem uz jūru, Ķemeru tīreli meklēt ķirzacēnu Hugo, devāmies pie haskijiem, šinšilām, uz saldējuma ražotnēm un daudz kur citur. Tā pamazām šie bērni izauga un kādu dienu vecāki jautāja, lai organizējam kaut ko tālāku. Toreiz es pati dzīvoju Itālijā un zināju, ka uz Itāliju, faktiski, uz savām mājām Lombardijas reģionā, droši varu vest bērnus un rādīt, darboties itāliskajā vidē. Bet atkal, gāja laiks, un bērni, vecāki gaidīja jaunas programmas. Tā šobrīd mums jau ir bērnu ekskursijas programmas Francijā, Vācijā, Gruzijā.
Kā tas ir - ceļot ar nepazīstamiem bērniem?
- Nu, jau jāteic, ka lielākā daļa bērnu ir pazīstami un ļoti mīļi. Jo viņi gadu no gada atgriežas šajās vasaras ekskursijās. Turklāt ir tik patīkami redzēt, kā bērni pa gadu izauguši, mainījušies. Kļuvuši daudz nopietnāki, atbildīgāki. Ir prieks vērot viņu pašu atkalsatikšanās prieku.
Kāds ir bērnu vecumposms, kuri dodas šajās ekskursijās?
- Šķiet, jaunākā dalībniece mums ir astoņus gadus veca, kura pērn ceļoja kopā ar savu draudzeni, kurai bija 10 gadi. Lielākie jaunieši ir 16 – 18 gadus veci. Lielajiem jauniešiem nereti šī bērnu ekskursija ir dāvana izlaidumā. Bērni ir no visas Latvijas, sākot ar Daugavpili, beidzot ar Ventspili un Liepāju. Pirmajā dienā, kad mums ir ļoti daudz saliedēšanās spēles un aktivitātes, bērni ātri izveido sava vecumposma vai interešu grupas. Viņi ātri sadraudzējas un ir gatavi piedzīvojumam. Esam komanda, kurā viens otru pieskata, atbalsta un palīdz.
Un tomēr, nav tā, ka vajadzīga ir liela drosme, lai šo darītu?
- Ja tā, tad esmu drosmīga. Bet, ja nopietni, ar bērniem ceļot ir viegli un vienkārši. Ir jāprot atrast pareizā valoda. Es pati esmu mamma savam dēlam. Man ir pedagoģiskā izglītība, esmu strādājusi un vēl joprojām strādāju nedaudz arī skolā. Esmu atbalsts un mentors vidusskolas vecuma jauniešiem. Esmu lasījusi vieslekcijas augstskolā “Turība”. Esmu izgājusi nometņu vadītāju kursus. Man patiešām nav bail no bērniem un jauniešiem. Patiesībā man ir milzīgs prieks, ka varu viņos raisīt interesi ceļot. Būt līdzās tajos miegainajos rītos, kad visi ar koferiem ejam atkal uz autobusu, kad saplānojam un atkārtojam mūsu nākamās dienas laikus, kad viens otram palīdzam neaizgulēties uz brokastīm un pieskatām viens otra mantas. Ir forši dzirdēt, kad bērni sāk pa īstam sarunāties savā starpā. Viņi dalās dažādos notikumos no savas dzīves, skolas ikdienas. Un es tajās nejaucos, jo arī tas viņiem nepieciešams. Bērni patiešām ir forši.
Turklāt šajās ekskursijās es nedodos viena. Mēs esam trīs, četri pieaugušie autobusā, kuri arī ikdienā ir ar bērniem kopā. Mums ir izveidota sava sistēma, kā strādājam, kā pārraugām bērnus, lai viss būtu droši un labi. Protams, tā ir milzīga atbildība ceļot ar bērniem.
Vai nenotiek kādas blēņas ekskursijas laikā?
- Protams, mums ir savas blēņas, bet par to mēs nevienam nestāstām. Vēl bērni zina, ja sanāk kādas nepatikšanas, nu, mazums, tad es vienmēr palīdzēšu tās atrisināt. Galvenais, lai bērni uzticas un nemānās. Un līdz šim viss ir sanācis.
Ko bērni iegūst, dodoties šādā ceļojumā?
- Vispirms jau mācās atbildību, jo ceļo bez vecākiem. Vakarā ir jāuzliek modinātājs nākamajam rītam. Ir jāsaliek tīras drēbes. Nedrīkst neko aizmirst pa ceļam viesnīcās. Ir jāievēro norunātie laiki. Es domāju, ka daudziem bērniem tā ir būšana ārpus komforta zonas. Ir jāmācās ātri iejusities jaunā vidē, komunicēt, draudzēties, būt komandā. Neatkarīgi no tā, vai dodamies Uz Vāciju, Itāliju vai Franciju, pa ceļam spēlējam dažādas spēles, piedalāmies konkursos un iemācāmies daudz interesanta par konkrēto valsti, cilvēkiem, kultūru, valodu. Iespējams, kādam no bērniem šī ir pirmā pieredze reālā vidē runāt kādā svešvalodā.
Vai arī pavasara, rudens brīvlaikā organizējat ko īpašu bērniem?
- Jā, šogad rudenī būs pirmā bērnu rudens skolēnu nometne Gruzijā. Tur bērniem paredzētas dažādas nodarbības, sākot no dejošanas līdz video veidošanai, ekskursijām, vietējo ēdienu gatavošanas meistarklasēm. Protams, iepazīsim arī Gruzijas dabu. Šī programma ir veidota tieši bērniem.
Bērnu ceļojumu programmas un pieteikšanās uz Itāliju, Vāciju, Disnejlendu un Gruzijas nometni atrodamas mūsu mājaslapā, ceļojumu sadaļā.